Podziel się:

piątek, 3 kwietnia 2015

Co powinno znaleźć się w święconce?





Chrześcijanie zaczęli święcić pokarmy spożywane podczas śniadania Wielkanocnego w VIII wieku. Do Polski zwyczaj ten przywędrował dopiero w XIV wieku. 

Na początku nie było to wcale takie proste, ponieważ święcone były wszystkie pokarmy spożywane podczas uczty. Dopiero później narodził się zwyczaj szykowania wielkanocnych koszyczków i zanoszenia ich w Wielką Sobotę do poświęcenia.

Każda rzecz wkładana do koszyczka coś symbolizuje, dlatego tak ważne jest aby wszystkie się w nim znalazły. 




Baranek wielkanocny nazywany dawniej Agnuszkiem. Ten z czerwoną chorągiewką symbolizuje Chrystusa Zmartwychwstałego. Jest także symbolem pokory i łagodności.  

Jajka symbolizujące płodność, nowe życie oraz wygraną życia nad śmiercią. Zazwyczaj wkładane do koszyczków w postaci pięknie malowanych pisanek. 

Chleb jako pokarm podstawowy umieszczony w święconce ma przynieść dobrobyt i pomyślność. Symbolizuje ciało Chrystusa a także gościnność, sytość i godne życie. 

Wędliny są symbolem zdrowia i dostatku. Do koszyczka zazwyczaj wkłada się kawałek kiełbasy, ale może to być też szynka, boczek czy słonina. 

Sól i Pieprz. Sól jest symbolem oczyszczenia. Pieprz czarny zmielony natomiast symbolizuje gorzkie zioła. Gorzkie zioła żydzi dodawali do charosetu czyli pikantnego sosu. Sos ten miał symbolizować ciężką niewolniczą pracę przy produkcji cegły w Egipcie.

Chrzan jest symbolem siły człowieka. 

Ser jako symbol relacji człowieka z przyrodą. 

Ciasto jest symbolem doskonałości i umiejętności. 

Zielone gałązki - są symbolem odrodzenia. Do koszyczków najczęściej jest dodawany bukszpan, bazie lub barwinek. Ja lubię dodać też forsycję :)

A jak wyglądają Wasze koszyczki wielkanocne?






Brak komentarzy:

Prześlij komentarz