Podziel się:

środa, 25 marca 2015

Uprawa pomidorów


Uprawa pomidorów

Pomidory są idealnym warzywem dla osób które chcą zacząć zabawę w balkonowe ogrodnictwo. Bardzo łatwe w uprawie, trzeba się mocno postarać aby roślinka padła ;).


Co zrobić aby mieć swoje własne pomidory balkonowe? Po pierwsze kupić nasionka lub gotowe sadzonki. Ja co roku podchodzę do zadania ambitnie i wysiewam swoje pomidorki z nasion. Na balkon najlepiej nadają się gatunki karłowate. O tej porze jest ich w sklepach ogromna ilość - czerwone, żółte, okrągłe lub owalne - jakie tylko chcemy. 


Niektóre odmiany pomidorów karłowatych polecanych do uprawy na balkonie:



Ola Polka

ola polka


Kolor owoców - żółty
Kształt owoców - kulisty
Wielkość owoców - około 2-4 cm

Odmiana bardzo wczesna. 
Owoce twarde, bez skłonności do pękania. Ze względu na niski pokrój roślina nie wymaga palikowania. 
Jest to odmiana samokończąca co oznacza że nie wymaga uszczykiwania pędów.


Maskotka

Maskotka

Kolor owoców - czerwony
Kształt owoców - kulisty
Wielkość owoców - 2-3 cm
Roślina silnie krzewiąca się, wiotkołodygowa. Odmiana samokończąca - nie wymaga uszczykiwania pędów.
Owoce bardzo drobne, bez skłonności do pękania. W smaku bardzo słodkie.

Koralik


Kolor owoców - czerwony
Kształt owoców - kulisty
Wielkość owoców - 2-3 cm
Roślina silnie krzewiąca, wiotkołodykowa, nie wymagająca palikowania. Pomidor nie wymaga uszczykiwania, jest to odmiana samokończąca.
 Odmiana wydająca duże plony, po 30-40 owoców w gronie. Odporny na zarazę ziemniaka


Balkoni Red


Kolor owoców - czerwono-brązowy
Kształt owoców - kulisty
Wielkość owoców - 2-2,5 cm

Odmiana wysoko  rosnąca. Odmiana wymaga palikowania. Nie trzeba uszczykiwać pędów, jest to odmiana samokończąca. 

Red Cherry

Kolor owoców - czerwony
Kształt owoców - kulisty
Wielkość owoców - 1,5-2 cm
 Odmiana wczesna, samokończąca.

Black cherry

Kolor owoców - czerwono-brązowy
Kształt owoców - kulisty
Wielkość owoców - 2-2,5 cm
Odmiana średnio-późna, roślinka owocuje do pierwszych przymrozków. 
 Odmiana wysokorosnąca, niekończąca - wymaga przycinania i palikowania. Owoce pękające, ale bardzo atrakcyjne wizualnie. 


Wysiew nasion 

Wysiewamy zgodnie z instrukcją na opakowaniu. Ja swoje wysiałam w połowie marca do rozsadnika. Długość kiełkowania pomidorów waha się od 8 do 16 dni. Okres od siewu do zbioru trwa zazwyczaj od 16 do 22 tygodni. 
Gdy roślinki podrosną przesadzamy do docelowych pojemników. Trzeba pamiętać, że pomidory lepiej owocują gdy korzenie nie mają za dużo miejsca do popisu. Sadzimy do pojemników które mają minimum 20 cm głębokości dla zwykłych odmian i 10 cm dla odmian drobnoowocowych i o zwisających pędach. Zaleca się przesadzanie sadzonek do doniczek o średnicy 7,5 cm na jedną sztukę. Ja w zeszłym roku zasadziłam pomidory do doniczki o średnicy 25 cm. W donicy było w sumie 6 sadzonek - to dużo, zalecenia są aby nie sadzić pomidorów zbyt gęsto. Ale szczerze mówiąc rosły pięknie i wyglądały cudnie. Więc w tym roku postąpię podobnie i znów zasadzę większą ilość do jednej skrzynki. 
Co do sadzenia. Doniczki muszą mieć otwory aby nadmiar wody mógł swobodnie wypłynąć. Po za tym na dnie doniczki robimy warstwę drenażu (Kamyczki lub keramzyt). Ziemia najlepiej gliniasta o odczynie zasadowym. Aby zredukować kwasowość mieszanek glebowych warto do ziemi w doniczce dodać łyżeczkę kredy i garść popiołu drzewnego. Dobrze także samodzielnie wykonać dozownik wody np z szyjki plastikowej butelki. Taki dozownik umieszczamy szyjką w dół w doniczce a górna część musi wystawać ponad poziom ziemi w doniczce. Ponieważ pomidory to straszne "chlejusty" takie rozwiązanie jest idealne, bo wystarczy się lekko zagapić (szczególnie w upalne dni) a krzaczki więdną w oczach. Warto także już na samym początku pomyśleć o podporach do pomidorów. Na niektórych opakowaniach nasion pomidorów są informacje, że nie wymagają palikowania, lecz czytając opinie osób które sadzą co roku pomidorki, temat ten nie do końca jest tak prosty. Ja zawsze miałam podpory do pomidorów. W tym roku zrobię eksperyment i zobaczę czy rzeczywiście pomidory są w stanie przetrwać bez palikowania jako roślina zwisająca. 

Warunki uprawy

Pomidory lubią słońce, dlatego ważne jest wybranie odpowiedniego miejsca na ich uprawę. Nie lubią natomiast wiatru ze względu na długie pędy, które mogą się łatwo połamać na silnym wietrze. 
Jak już wcześniej pisałam bardzo ważne jest pamiętanie o podlewaniu roślinek. W upalne dni nawet dwa razy dziennie. 
Ostatnio doczytałam się, że nie można pomidorów spryskiwać wodą po liściach. Ja do tej pory tak robiłam i nigdy nic się z nimi nie działo ;)

Zapylanie

Pomidory są wiatropylne - nie potrzebują pomocy owadów w przenoszeniu pyłku. Ale jak ktoś ma odrobinę czasu i chęci może pobawić się w pszczółkę. Wystarczy dotykać po kolei kwiatków pędzelkiem z miękkim włosiem. Nie zaszkodzi a może przyczynić się do większej ilości owoców.  

Nawożenie

Najlepiej na samym początku zaopatrzyć się w nawóz. Gdy mamy specjalną ziemię do sadzonek możemy rozpocząć nawożenie po 4-6 tygodniach, a gdy sadzimy w zwykłą ziemię najlepiej zacząć nawozić swoje roślinki już na samym początku. Roślinki nawozimy co 10-14 dni podlewając je rozcieńczonym preparatem np. takim:




Przycinanie

Przygotowałam też dla Was grafikę i instrukcję przycinania pomidorów, mam nadzieję że komuś się przyda. Od razu w ramach wyjaśnienia napiszę iż pęd boczy (wilk) zaznaczony na obrazku jest tylko miejscem gdzie ewentualnie taki może wyrosnąć - czyli pomiędzy ogonkiem liściowym a pędem głównym :)


Przycinanie i pielęgnacja pomidorów



Z czym można sadzić pomidory:

Aby uatrakcyjnić ogródek balkonowy, można robić kompozycje roślinne i kwiatowe, które będą się wzajemnie wspomagały. Należy sadzić rośliny o podobnych wymaganiach oraz taki które mogą pomóc sobie wzajemnie np. odpędzając szkodniki. Pomidory można sadzić między innymi z:

Z warzywami takimi jak:
Szparag, marchew, cebula i czosnek, sałata, szpinak.
Z ziołami:
Bazylia, szałwia, lebiodka, pietruszka naciowa

Z kwiatami:
Aksamitka, nasturcja, złocień, barwinek pospolity, lobelia, smagliczka, 

A z czy nie można sadzić:

Ziemniaki, ogórek, kapusta, kalafior

Problemy w uprawie:

Choroby pomidora:
Zaraza ziemniaka, szara pleśń

Szkodniki:
Mszyce, przędziorki, mączniak prawdziwy i szklarniowy


Na koniec zdjęcia moich sadzonek. Dziś musiałam je przestawić w drugą stronę bo zaczęły się pokładać w stronę słońca.
A także mój fiołek ogrodowy, który przyjął mi się w doniczce, Mam nadzieję, że zakwitnie. Mam jeszcze dwie doniczki fiołków, ale ciężko zniosły zimowanie, więc nie jestem pewna czy coś jeszcze z nich będzie. Trzymam mocno kciuki za moje ukochane fiołki ;)



Biały fiołek w doniczce









3 komentarze:

  1. Trafiłam tu dzięki rysunkowi dot. regulowania pomidora i bardzo mi się spodobał Twój blog. Pozdrawiam i zapraszam do siebie :)

    OdpowiedzUsuń
  2. A co to znaczy nad ostatnim gronem i drugi liśc?

    OdpowiedzUsuń
  3. Czy wilki obrywa się dopiero jak już dą zawiązane owoce?

    OdpowiedzUsuń