Podziel się:

czwartek, 8 stycznia 2015

Domowe porządki z pomocą olejków eterycznych

Olejki eteryczne mogą być bardzo pomocne w porządkach domowych. W praniu są nie tylko substancjami zapachowowymi. Mają także właściwości odplamiające i odkażające. W sprzątaniu idealnie nadają się do usuwania plam i dezynfekowania czyszczonych powierzchni. Poniżej przedstawię właściwości olejków lawendowego, eukaliptusowego, z drzewa herbacianego, miętowego i z mięty polej. Niestety ten ostatni jest trudno dostępny.

LAWENDOWY


Sprzątanie: Do ostatniego mycia dodajemy kilka kropli olejku, dzięki temu zdezynfekujemy czyszczoną powierzchnię. Najlepiej się sprawdza w łazience i kuchni.

Pranie: Są dwie metody dodawania olejków do prania

  1. bezpośrednio do płynu zmiękczającego przy wlewniu go do zbiornika w pralce należy dodać około 5 kropli
  2. Kilka kropli dajemy na ściereczkę z naturalnej tkaniny lub na myjkę, następnie myjkę wkładamy do bębna pralki razem z praniem

EUKALIPTUSOWY


Sprzątanie: Do ostatniego mycia dodajemy kilka kropli olejku, dzięki temu zdezynfekujemy czyszczoną powierzchnię. Najlepiej się sprawdza w łazience i kuchni.
Do wody do mycia podłóg z linoleum lub PCW dodajemy łyżeczkę olejku.
Do usunięcia smarów, kleju czy gumy do żucia z tkanin i innych powierzchni, oraz śladów po taśmie klejącej na powierzchniach PCW nanosimy kilka kropli olejku na plamę. Zmywamy po 2 minutach. W razie potrzeby czynność tą powtarzamy kilkakrotnie. Na koniec przecieramy denaturatem połączonym z olejkiem.
Plam z atramentu (z długopisów a także drukarek) które znajdują się na powierzchniach plastikowych lub PCW pozbędziemy się przecierając ściereczką nasączoną kilkoma kroplami olejku. 
Gdy wlejemy olejek do małego spryskiwacza będzie świetnym środkiem do czyszczenia dywanów. Spryskujemy dywan, przecieramy chłonną ściereczką i gotowe ;)

Pranie: Jeżeli chcemy usunąć plamy z potu, oleju lub innych rozpuszczalnych tłuszczów dodajmy do prania 2 łyżeczki olejku. W przypadku prania ręcznego trzeba podłożyć pod spód chłonną ściereczkę z olejkiem. Plamę ścieramy od zewnątrz do środka zachowując ostrożność.

Z DRZEWA HERBACIANEGO

Jest to dobry spoób na walkę z pleśnią. W butelce ze spryskiwaczem mieszamy łyżeczkę olejku z drzewa herbacianego i szklankę wody. Spryskujemy miejsca objęte pleśnią i zostawiamy na 2-3 dni. Po tym czasie wytrzyj miejsca wodą z płynem do naczyć lub mydłem.

MIĘTOWY


Świetnie się sprawdza jako dodatek do własnoręcznego płynu do podłóg. Płyn zrobimy mieszając ze sobą w spryskiwaczu 1,5 szklanki octu, tyle samo ciepłej wody oraz 20 kropel olejku.  


MIĘTA POLEJ


Tego olejku używamy w walce z insektami. Możemy w łatwy sposób odstraszyć muchy smarując drewniane blaty w kuchi, futryny okien i drzwi. 
Gdy mamy w domu psa lub kota możemy przyrządzić miksturę na odświeżenie i odstraszenie pcheł z legowiska. W tym celu mieszamy 0,5 litra wody z 20-30 kroplami olejku i z 2 łyżeczkami denaturatu. Wszystko wlewamy do spryskiwacza i dobrze wstrząchamy.
Aby odstraszyć pchły z mieszkania możemy własnoręcznie stworzyć środek który nie będzie dla nas i naszych zwierząt szkodliwy. 18-20 kropli olejku mieszamy z 0,5 kg sody oczyszczonej. Tak sporządzoną miksturą smarujemy meble i dywany. Zostawiamy na około godzinę i odkurzamy.



POZOSTAŁE

Dzięki olejkom można także przygotować ogólno-czyszczące środki. Potrzebujemy butelki ze spryskiwaczem. Poniżej są dwa przepisy na takie płyny:


Przepis 1

0,5 szklanki białego octu
2 szklanki gorącej wody
0,5 łyżeczki wybranego olejku zapachowego

Przepis 2
100 ml czystego alkoholu
400 ml wody destylowanej
10 kropel płynu do mycia naczyń
kilka kropel wybranego olejku eterycznego


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz